GABINETY ORTODONTYCZNO - STOMATOLOGICZNE
Orto-Profil
Poradnia
Ortodontyczno - Stomatologiczna
61-049 Poznań Os. Warszawskie, ul. Pobiedziska 7
tel. (061) 872 81 50
tel. kom. 697 847 148
 • 1.jpg
 • 2.jpg
 • 3.jpg
 • 4.jpg

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ortodoncja

Ortodonta to pierwszy specjalista podejmujący decyzję o tym, jak ma wyglądać twarz pacjenta oraz jakie będzie zdrowie jego narządu żucia przez całe życie.

Ortodoncja w Orto-Profil Poznań bazuje na filozofii realizowania kompletnej i wyczerpującej diagnostyki, dzięki której leczymy każdego pacjenta w sposób zindywidualizowany.

Nie patrzymy jedynie na zęby, lecz na wszystko, co ma związek z jamą ustną i zgryzem (zęby, dziąsła, mięśnie, stawy, ruchy żuchwy) oraz na wzajemne ich relacje, rozpoznając i diagnozując każdą z nich.

Aparat ortodontyczny

U nas dobiorą Państwo idealny aparat ortodontyczny. Nasza oferta to aparaty metalowe albo kosmetyczne, wykonane z ceramiki albo szafiru. Najczęściej zakładamy nowoczesne zamki samoligaturujące. Od długiego czasu ortodonta w Poradni Orto-Profil stosuje indywidualnie zaprojektowane aparty lingwalne oraz nakładki, tzw alignery. Wszystkie stosowane techniki są najnowocześniejsze i najlepszych firm:

Aparaty metalowe i estetyczne

 • 3M Unitek – aparty Smartclip i Clarity
 • GAC – aparaty In-Ovation
 • ORMCO – aparaty DAMON, ułatwiające leczenie bez usunięć zębów
 • Insignia System – projektowany w amerykańskim laboratorium ORMCO komputerowo za pomocą obrazowania 3-D zapewniając maksymalnie personalizowane parametry.
  Dla każdego pacjenta aparat jest produkowany indywidualnie.   www.insigniasmile.com

 

Aparaty lingwalne

INCOGNITO, system aparatów lingwalnych wykonany ze złota to dyskretny sposób na leczenie ortodontyczne. Dla każdego pacjenta aparat jest wykonywany indywidualnie w niemieckim laboratorium firmy 3M. Jest niepowtarzalny i zaplanowany na wyleczenie konkretnej wady zgryzu, zupełnie niewidoczny a jego działanie, umiejscowione bliżej centrum oporu ruchu zęba niż w aparacie tradycyjnym, jest szybsze i bardziej precyzyjne. 

http://solutions.3m.com/wps/portal/3M/en_US/braces/unitek/types/lingual-braces/


Aparaty nakładkowe

 • Invisalign – zaawansowany technologicznie system seryjnych nakładek prostujących zęby firmy Align Technology; zaprojektowany komputerowo według ścisłego planu ortodonty. Dla każdego indywidualnie, niewidocznie i komfortowo. www.invisalign.pl
 • Orthocaps – zaawansowany system indywidualnie wykonanych nakładek, znakomity dla niewielkich wad. W odróżnieniu od systemu Invisalign, Orthocaps dysponuje oddzielnymi nakładkami na noc i na dzień. http://www.orthocaps.com/patients/principle/

W jakim wieku zacząć?


Towarzystwa Ortodontyczne na świecie zalecają, aby ortodonta zbadał dzieci nie później niż w wieku 7 lat. W niektórych przypadkach powaga problemu może zostać zredukowana za pomocą leczenia pierwszej fazy.

Niekiedy pierwszą wizytę trzeba odbyć wcześniej na zlecenie stomatologa lub pediatry, albo wtedy, gdy pojawią się następujące oznaki alarmujące, przy których konieczny może być aparat ortodontyczny:


 • Trudności w gryzieniu
 • Oddychanie przez usta
 • Podniebienie jest wysokie i wąskie
 • Ssanie kciuka
 • Odchylenie od symetrii podczas zamykania ust
 • Szpary w uzębieniu lub stłoczenie zębów
 • Trzaski lub inne dźwięki pojawiające się przy zamykaniu lub otwieraniu ust
 • Zęby „wystające” lub niedogryzanie się przednich zębów
 • Zęby górne nie zachodzą na dolne, lecz odwrotnie.

Poradnia Ortodontyczno – Stomatologiczna Orto Profil zaprasza na wizytę: Poznań, ul. Pobiedziska 7.

Jakie są korzyści z leczenia ortodontycznego?


Korzyści uzyskane poprzez leczenie ortodontyczne są niezliczone w obrębie twarzy, jak na przykład:

 • Piękny uśmiech
 • Estetyka zębów
 • Estetyka twarzy
 • Zdrowe zęby
 • Zapobieganie złamaniom zębów
 • Zapobieganie patologicznym starciom zębów
 • Zapobieganie chorobom dziąseł
 • Zapobieganie problemom stawów skroniowo-żuchwowych

Jakie są rodzaje leczenia?


Leczenie wczesne

To leczenie u młodych pacjentów zanim wyrznie się ilość zębów stałych wystarczająca do prowadzenia pełnego leczenia ortodontycznego. Nazywa się to „fazą I” lub „wczesną fazą” leczenia. Jej celem jest złagodzenie powagi problemu ortodontycznego, albo nawet osiągnięcie poprawy w tym wczesnym stadium, co ułatwi leczenie właściwe w pełnym uzębieniu stałym.
Najczęściej jednak w tej fazie stosujemy leczenie aparatami wyjmowanymi. W przypadku zgryzu krzyżowego (górne zęby zachodzą do wewnątrz dolnych zębów), opóźnionego wyrzynania zębów stałych, wąskiej szczęki (najczęstszy problem), lub wyjątkowo cieżkich przypadków, wczesna faza leczenia musi odbyć się bezzwłocznie. Zazwyczaj faza wczesnego leczenia trwa do dwóch lub trzech lat.

Leczenie właściwe

czyli  pełne leczenie aparatem stałym

Kiedy? To nie jest sprawa wieku lecz sprawa stanu zgryzu. Są duże różnice pomiędzy dziećmi a określenie właściwego czasu na rozpoczęcie leczenia, zarówno fazy wczesnej jak i właściwej ma decydujące znaczenie dla osiągniącia najlepszych wyników. Lepiej panować nad sytuacją badając dziecko wcześniej niż później.

Zakładamy, że przez leczenie ortodontyczne pacjent powinien przechodzić jeden raz w życiu, dlatego naszym celem jest doprowadzenie zębów, szczęk i stawów do czynnościowej harmonii w celu zbudowania zdrowego i trwałego systemu żucia. W niemal wszystkich przypadkach zakładamy aparat ortodontyczny na oba łuki zębowe, górny i dolny, aby zadbać o dobre kontakty wzajemne zębów górnych i dolnych.


Leczenie retencyjne - utrwalające

Po zakończonym leczeniu aktywnym nadchodzi czas na zdjęcie aparatu stałego i przejście do etapu stabilizującego. Pacjent otrzymuje aparaty retencyjne wyjmowane lub mocowane do zębów elementy druciane. Czas leczenia retencyjnego zależy od wady wyjściowej i wiąże się on z wizytami kontrolnymi.

Po zdjęciu aparatu stałego oceniamy dokładnie stan szkliwa zębów objętych aparatem. Jeżeli higiena podczas leczenia nie była odpowiednia można spodziewać się odwapnień wokół elementów aparatu (nigdy pod zamkami przyklejonymi do zębów). Aby tego uniknąć trzeba ściśle, a nawet ze zdwojoną uwagą  przestrzegać zasad higieny jamy ustnej podczas noszenia aparatu. Jeśli nastąpiły niekorzystne zmiany na szkliwie należy niezwłocznie po zdjęciu aparatu przystąpić do zaleconych zabiegów stomatologicznych.

Biżuteria nazębna – ozdoby przyklejane na zęby wykonane ze złota próby 24K lub ze złota z diamentem. Pacjenci po leczeniu aparatem stałym chętnie decydują się na taki akcent dekoracyjny. Dodają one urody a niekiedy pomagają maskować przebarwienia na zębie;

Ortodoncja dorosłych


Ortodoncja nie ma wieku. Leczenie ortodontyczne ma powodzenie i odnosi dobre skutki w każdym etapie życia. O zakwalifikowaniu pacjenta do leczenia ortodontycznego decyduje nie jego wiek lecz  zdrowie zębów i struktur je podtrzymujących.
   
Twój uśmiech
Walor estetyczny twarzy o dobrych proporcjach i młodym uśmiechu jest bardzo ważny dla naszego dobrego samopoczucia a usta i zęby odgrywają w tym decydującą rolę. U dorosłych korekta pozycji zębów to osiągnięcie efektu odmładzającego.

Leczymy narząd żucia jako całość


Narząd żucia składa się z zębów, dwóch stawów skroniowo-żuchwowych (umiejscowionych nieco do przodu przed uszami), oraz mięśni, które kontrolują pozycję obu stawów. Wewnątrz stawu znajduje się chrzęstny krążek stawowy, przylegający do powierzchni głowy stawowej, będącej częścią kości żuchwy. Przemieszczenie tego krążka powoduje powstawanie poważnych problemów w stawie skroniowo-żuchwowym, np. „klikania” w stawie podczas szerokiego otwierania ust. To właśnie przemieszczony krążek  powoduje ten problem. Przyczyną tego przemieszczenia jest konflikt pomiędzy funkcjonowaniem zębów i szczęk.

Jest możliwe, a nawet często spotykane, posiadanie jednocześnie prostych zębów i pięknego uśmiechu oraz uszkodzonego układu narządu żucia.

Leczenie ortodontyczne może być wyrównywaniem krzywych zębów albo wyrównywaniem krzywych zębów ORAZ korektą zgryzu.

– TO JEST DUŻA RÓŻNICA!

Oznacza to też, że praca lekarza  w tym drugim przypadku będzie dużo bardziej szczegółowa.
 • Wyrównanie zgryzu jest usługą kosmetyczną, korekta zgryzu jest usługą zdrowotną.
 • Piękny uśmiech jest ważny, ale nie utrzyma się długo bez korekty zgryzu.

Jak znaleźć specjalistę ortodontę?


Wejdź na stronę Centralnego Rejestru Lekarzy Rzeczypospolitej Polskiej

http://rejestr.nil.org.pl/xml/nil/rejlek/hurtd

Znajdziesz tam informacje o posiadanych specjalizacjach lekarzy. W ten sposób unikniesz pomyłki między ortodontą a stomatologiem ogólnym, przyuczonym do zakładania aparatów.

Jak znaleźć ortodontę korygującego zgryz?


Ortodonta, który koryguje zgryz prawie zawsze zamontuje modele gipsowe pacjenta do urządzenia, które nazywa się artykulator. Artykulator jest niezbędny dla właściwego przeanalizowania relacji między zębami a stawami skroniowo-żuchwowymi.

Etapy leczenia


Wizyta pierwsza – konsultacja wstępna


Pierwszy kontakt ma na celu poznanie przyczyny, dla której pacjent zdecydował się na wizytę u ortodonty. Podczas wstępnego badania spróbujemy udzielić odpowiedzi na pytania pacjenta i uzyskać informacje, które pomogą opracować podstawy postępowania ortodontycznego po uważnej analizie dokumentacji diagnostycznej.
Na tej pierwszej wizycie pacjent i/albo rodzice dowiadują się, na czym polega dana wada zgryzu oraz wstępnie zapoznają się z możliwościami jej leczenia.Wizyta druga - rejestry zgryzu

Podczas wizyty pobiera się wyciski diagnostyczne, z których odlewa się modele gipsowe szczęk. Następnie wykonuje się pomiary specjalnym aparatem (artykulatorem), który pomaga ustawić oba łuki zębowe we właściwej relacji do czaszki.

Aby skorygować zgryz będzie potrzebny czas na przeanalizowanie dokumentacji diagnostycznej!! Skrupulatna analiza to przede wszystkim korzyść dla pacjenta, dzięki niej omija się najważniejsze problemy. Leczenie wady zgryzu jest jak budowa domu: nikt nie zbuduje domu bez właściwego projektu.Wizyta trzecia – pełna konsultacja pacjenta

Ta wizyta odbywa się po przestudiowaniu przez lekarza dokonanych rejestrów (zdjęcia rtg, modele i fotografie cyfrowe) i po sporządzeniu analizy diagnostycznej i ostatecznego planu leczenia. Niekiedy można zaproponować więcej niż jedną metodę leczenia. Jest to najlepszy czas na zadawanie pytań. Co jest problemem? Jakie będą cele leczenia? W niektórych przypadkach nie da się osiągnąć wszystkich celów. Jakie więc będą opcje leczenia? Jakie są zalety i wady każdej z nich?Wizyta czwarta – zakładanie aparatu ortodontycznego

 Aparat ortodontyczny stały

Leczenie właściwe oznacza najczęściej leczenie aparatem ortodontycznym stałym. Proponujemy naszym pacjentom tylko aparaty najlepszych amerykańskich firm, takich jak

 • GAC,
 • 3M Unitek
 • Ormco
 • Ortho Organizers
 • American Orthodontics.

Nasza oferta to zamki metalowe lub kosmetyczne, wykonane z ceramiki albo szafiru. Najczęściej zakładamy nowoczesne zamki samoligaturujące.
   
Stosujemy także aparaty lingwalne, czyli dyskretny rodzaj aparatów, który jest zamocowany do zębów od strony językowej.

Aparat stały to nie tylko zamki przyklejone na zęby; to także szereg dodatkowych elementów, zamocowanych na powierzchniach wargowych lub podniebiennych zębów. Ich rodzaj i ilość zależy od wady zgryzu i jest planowany indywidualnie.Aparat ortodontyczny nakładkowy

Firma Orthocaps wprowadziła na rynek leczenia ortodontycznego system TwinAligner, będący zaawansowaną formą dotychczas znanego systemu Invisalign. Jest to metoda leczenia wad zgryzu za pomocą przezroczystych, niewidocznych nakładek nazębnych, które delikatną siłą przesuwają zęby do zaplanowanego położenia. Nakładki zmieniane są co kilka tygodni według zaleceń lekarza.

System nakładek Orthocaps TwinAligner jest produktem indywidualnie tworzonym dla danego pacjenta za pomocą cyfrowego obrazowania 3D w siedzibie firmy Orthocaps. Jest idealny dla leczenia niewielkich nieprawidłowości zgryzu. Pacjenci, którym zależy na dyskrecji leczenia ortodontycznego chętnie korzystają z tej oferty, jednak o zakwalifikowaniu do zastosowania Orhocaps TwinAligner decydujemy po wnikliwej analizie danego przypadku.

Aparat ortodontyczny wyjmowany

Służy do leczenia wad zgryzu w fazie pierwszej, czyli wzrostowej. Można niekiedy go zastosować do wyrównania niewielkich nieprawidłowości zębowych u dorosłych pacjentów, jednak jest skuteczny głównie u dzieci.   

 

Wizyta piąta i następne – kontrolne

Wizyty kontrolne u pacjentów leczonych aparatami stałymi odbywają się najczęściej raz w miesiącu. Podczas nich następuje aktywacja aparatu i wymiana niektórych elementów.   
W przypadku aparatów wyjmowanych wizyty kontrolne umawiamy najczęściej co 6-8 tygodni.

 
Orto-Profil © 2010 | Projektowanie stron nemez.pl